Festival Pomirenja 2025: Dare to Care

Festival Pomirenja i ove godine nastavlja tradiciju u Novom Sadu. Tu u gradu iz koga je počela revolucija, koji priča priče o zajedništvu, o pomirenju, razumevanju i toleranciji, ove godine Festival Pomirenja donosi tematiku solidarnosti, brige jednih o drugima i uticaja tako velike sile na one koji se predstavljaju kao velike sile. Program se održava 29. i 30. maja na dve lokacije (knjižara Zenit i Omladinski centar OPENS), a sadrži govorni i umetnički program.

U četvrtak, 29. maja od 18h u knjižari Zenit (Njegoševa 24) očekuje vas razgovor povodom knjige „Gubljenje ljudskosti“, autora Dragana dr Popovića. Uz vremensku distancu od 30 godina, genocid u Srebrenici se kvalifikuje kao istraživački materijal za historiografiju i istoriju kao nauku. Knjiga „Gubljenje ljudskosti – Srebrenica kao istorijska činjenica“, istoričara i aktiviste Dragana popovića se zasniva na relevantnim naučnim izvorima, arhivskoj građi haške baze domaćih sudova, medijskim izveštajima i svedočenjima. Prva je takva studija objavljena u Srbiji od strane autoriteta sa referencom. Ona je poziv struci i javnosti na razgovor i promišljanje. O knjizi govore: Dragan dr Popović, autor, Nataša Govedarica, direktorka organizacije Pro Peace, izdavača knjige, Jovana Kolarić, sociološkinja i aktivistkinja (TBC), Milivoj dr Bešlin, sitoričar (TBC).

U petak 30. maja od 18h vas očekuje panel: Solidarnost kao ideološka pretnja, takođe u knjižari Zenit. Studentski protesti pokrenuli su društvene promene na puno nivoa. Dok borba protiv njih još uvek traje, pojavio se u društvu jedan od najvećih neprijatelja režima uopšte, a posebno represivnih: solidarnost. U čemu je snaga solidarnosti i kako ona napaja društvo? Zbog čeha je opasna po opstanak društvenih vrednosti koje se temelje na autokratiji i represiji? Na tribini govore: Bojana maljević, glumica, Predrag Voštinić, aktivista, Dragana Prica Kovačević, novinarka, Ivan Bjelić, novinar i aktivista, Aaron Landsman, reditelj. Moderatorka je profesorica i aktivistkinja Jelena Kleut.

Istog dana od 20.30h u Omladinskom centru OPENS (Bulevar despota Stefana 5), moći ćete da pogledate izložbu „Sličnosti i razlike“, a koja je nastala u okviru projekta „Dalji razvitak civilnog dijaloga između Srbije i Kosova“, Centra za regionalizam iz Novog Sada i Majke Tereze iz Prištine. Izložba je nastajala kroz objektiv mladih aktivista iz Novog Sada i Prištine.

Ovogodišnje izdanje festivala završavamo sa predstavom „Moja Zemlja – Šta mladi misle o patriotizmu?“, Reflektor teatra, koja se od 21h prikazuje u OPENS-u. MOJA ZEMLJA je predstava o tome kako smo je pravili. Učili smo istoriju, koje nema u udžbenicima. Odlazili smo na mesta sećanja, koja nisu obeležena. Razgovarali smo sa svojim porodicama, otvarajući baš one teme koje se nikada ne služe, uz porodični ručak, jer kvare apetit, a još više atmosferu. Propitivali smo univerzitetske profesore i naučne autoritete, da bismo od istih pitanja zaštitili svoje babe i dede. Sa istom pažnjom, čitali smo mudre knjige i glupe natpise na fasadama. Analizirali smo medije i tražili skrivene poruke u javno izgovorenim rečima. MOJA ZEMLJA je poučna predstava – jer smo je pravili dok smo učili, MOJA ZEMLJA je predstava o odrastanju – jer smo odrasli dok smo je pravili, MOJA ZEMLJA je predstava o nama, posvećena našoj generaciji, MOJA ZEMLJA je predstava o miru i pravdi, posvećena svim ljudima koji rade za prvdu i veruju u mir. Izvedbeni tekst: Milena Bogavac, režija: Jelena Bogavac.

Izvor: Reflektorteatar.rs

Osnovni cilj Festivala Pomirenja je podsticanje mladih iz regiona na kritičko razmišljanje o temama koje se odnose na mir, pomirenje i interkulturalizam u regionu, koje nisu često prisutne u društvenom diskursu (ili ne na adekvatan način), kako bi izradili kapacitete za dalje delovanje kreiranjem intervencija/programa/aktivnosti za promociju pomirenja i jačanje participativnih demokratija u svom okruženju.

Priznavanje ratnih zločina predstavlja dužnost svakog političkog establišmenta koji je učestvovao u ratu. Na ovom tragu, put ka miru je preprečen nedostatkom objektivnog sagledavanja žrtava i posledica rata. Smatramo da bi edukacija mladih mogla biti ključ ka stvaranju toleratnog, demokratskog i slobodnog društva.

DARE TO CARE, VIDIMO SE NA OVOGODIŠNJEM FESTIVALU POMIRENJA!